Archicad to profesjonalny program graficzny CAD, wykorzystywany zwłaszcza w biurach architektonicznych. Dostępne są różne rodzaje licencji, których wybór zależy od kilku czynników: profesji, form projektu i ilości zatrudnianych pracowników. Żeby wybrać odpowiednią licencję, powinniśmy wiedzieć, czym każda z nich się charakteryzuje. W poniższym artykule przybliżymy tę tematykę.

Załącznik:
77leidzu7mqpX69.jpg

Archicad licencja Demo – by zapoznać się z programem

Zacznijmy od najprostszej i dostępnej dla każdego licencji demo. Została stworzona po to, by każdy, kto interesuje się możliwościami programu Archicad mógł lepiej je poznać i przyjrzeć się dostępnych funkcjonalnościom. Co prawda, choć – jak napisaliśmy – dostępna jest dla każdego, i to bez limitów czasowych jej używania, to nie pozwala na zapisywanie plików. To więc typowa wersja poglądowa.

Archicad licencja Trial – wersja na próbę

Licencja Trial, czyli 30-dniowa wersja próbna, zapewnia dużo więcej – można zarówno korzystać z pełnej funkcjonalności programu Archicad, jak i zapisywać w niej pliki. Ale uwaga, są one szyfrowane i można je otwierać pod pewnymi warunkami. Jesteśmy w stanie to zrobić na kopii, na której zostały stworzone i na tym samym komputerze. Gdy minie termin licencji, tracimy możliwość zapisywania plików. Jeśli chcemy ponownie to robić, powinniśmy zdecydować się na wykup licencji komercyjnej. I jak już przy nie jesteśmy, to od razu wyjaśnimy jej charakterystykę. 

Archicad licencja komercyjna – dla profesjonalistów

Chcąc korzystać z całej palety możliwości Archicada, powinniśmy wykupić licencję komercyjną. Ze względu na to, że projektanci mają różne wymagania i potrzeby, przygotowano dwie wersje licencji: wieczystą (czyli na zawsze) i czasową (1, 3, 6 lub 12 miesięcy). Co więcej, oferowane są jako wersje indywidualne (single) i sieciowe (NET). Mogą być obsługiwane przez klucz software’owy lub hardware’owy.

Wyjaśnijmy, na czym to dokładnie polega. Licencja indywidualna (single), jak sama nazwa wskazuje, przystosowana jest do użytku na jednym stanowisku Archicada. Sieciowa zaś działa w sieci – instalowana na serwerze i rozsyłana w ramach sieci wewnętrznej do indywidualnych użytkowników. 

Pozostałe licencje – edukacyjna i awaryjna. Co warto o nich wiedzieć?

Licencja edukacyjna – dla studentów, nauczycieli i przedstawicieli szkół. Podobnie jak w przypadku wersji pełnej, mamy dostęp do pełnej funkcjonalności Archicada, lecz występują tu pewne ograniczenia dotyczące znaku wodnego na wydrukach i braku możliwości kooperacji z wersją komercyjną.

Licencja awaryjna natomiast została stworzona dla osób opłacających abonament. Jest ona dla nich swego rodzaju ratunkiem, gdy dojdzie do uszkodzenia licencji podstawowej, zwłaszcza w kryzysowej sytuacji, jak lada dzień trzeba oddać projekt. Licencja awaryjna może być aktywowana dwa dni w roku, okres jej ważności wynosi 5 dni. 

Podsumowując, wiemy już, czym charakteryzują się wszystkie licencje Archicada – teraz czas wybrać właściwą!