Pompy ciepła mają solidną konstrukcję i bardzo niewiele ruchomych części, co oznacza, że wymagają bardzo niewielkiej konserwacji, zwłaszcza w porównaniu z coroczną konserwacją wymaganą w przypadku tradycyjnego kotła.
Większość jednostek jest w pełni programowalna, z łatwymi w użyciu regulatorami temperatury. Pompy ciepła zazwyczaj będą działać nieprzerwanie przez kilka miesięcy na raz. Ponieważ technologia wciąż ewoluuje i staje się coraz bardziej inteligentna, pompy ciepła naprawdę stają się urządzeniem typu bezobsługowego.
W jaki sposób pompy ciepła pomagają oszczędzać energię
Wiele wydajnych pomp ciepła może dostarczyć równoważną ilość ciepła wystarczającą do ogrzania lub schłodzenia pomieszczeń za zaledwie jedną czwartą kosztów eksploatacji konwencjonalnego urządzenia grzewczego lub chłodzącego. Zależy to od wielu czynników, takich jak stan i ocieplenie budynku, rodzaj grzejników czy ogrzewania podłogowego, rodzaj pompy ciepła. Podobnie jak w przypadku każdego systemu grzewczego, im lepiej izolowany jest twój dom, tym bardziej wydajna będzie pompa ciepła. Jeśli mieszkasz w starszym domu, możesz najpierw rozważyć termomodernizację.
Ważne jest, aby określić, która pompa ciepła jest najlepsza dla nieruchomości i klimatu, w którym mieszkasz. Specjaliści zajmujący się instalacją mogą polecić pompę ciepła dostosowaną do zimnego klimatu, która jest przeznaczona do pracy w temperaturach do -30ºC. Możesz potrzebować dodatkowego ogrzewania, aby sprostać obciążeniu cieplnemu twojego domu, w zależności od tego, gdzie mieszkasz i ile potrzebujesz energii do ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody. Oczekiwana żywotność nowoczesnych pomp ciepła jest średnio dwa razy większa niż w przypadku typowych kotłów domowych, przy czym oczekuje się, że kotły będą działać zwykle około 10-12 lat, a pompy ciepła mają średnią żywotność 20-25 lat.
Podobnie jak w przypadku wydajności, koszt zakupu i instalacji pompy ciepła pomorskie może się znacznie różnić w zależności od wielkości domu i wybranego systemu pompy ciepła. Właściwa izolacja nieruchomości może nawet umożliwić zainstalowanie mniejszego, tańszego systemu. Pompy ciepła dobrze współpracują zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i grzejnikami.